Participativní rozpočet obvodu pokračuje

datum: 18. 12. 2017

Na konci října skončil příjem nápadů, které chtěli občané zařadit do druhého ročníku participativního rozpočtu našeho obvodu. Zhruba třicítka projektů právě prochází hodnocením proveditelnosti ze strany odborníků našeho úřadu. Všechny, které budou zhodnoceny jako realizovatelné, postoupí do hlasování a právě mezi ně rozdělí občané našeho obvodu 1,5 milionu korun.

Přihlášené nápady jsou zaměřeny převážně do oblasti investic, zejména do oprav, případně vzniku nových zájmových míst v našem obvodu. Najdou se ale také projekty s kulturní a sportovní tematikou. „Myslím si, že letos jsou přihlášeny opravdu zajímavé projekty. I kdyby byly některé zhodnoceny jako nerealizovatelné, nebo by třeba neprošly hlasováním, bereme je jako zpětnou vazbu od občanů, co by se jim v městském obvodu líbilo a kam bychom mohli směřovat investice. Každý nápad, i když třeba v participativním rozpočtu neuspěje, je pro nás hodnotný a nezapadne,“ říká 1. místostarosta Patrik Hujdus.

Všechny projekty, o kterých budou občané hlasovat, budou v lednu dostupné na webových stránkách www.radniceprolidi.cz, rovněž vyjdou ve speciální brožuře věnované participativnímu rozpočtu. V únoru se pak uskuteční on-line hlasování a v březnu budou moct občané hlasovat fyzicky na radnici.

Podle 1. místostarosty Patrika Hujduse vedení radnice nezapomnělo ani na vítězné návrhy z prvního ročníku. Mezinárodní turnaj fotbalových školiček, který získal největší podporu na internetu, se uskutečnil už v květnu na hřišti TJ Slovan Ostrava a zrealizovaná je i většina projektů, které vyhrály fyzické hlasování na radnici – na Klicperově ulici vyrostlo nové hřiště a nový prostor na hraní pro nejmenší děti byl vybudován v „Dolině“ na sídlišti Fifejdy I. Zcela nové dětské hřiště vzniklo také na Hulvákách mezi ulicemi Žákovskou a Lázeňskou. Díky hlasování občanů v prvním ročníku participativního rozpočtu získalo patnáct seniorů bezpečnostní tlačítka a na opravu čeká kašna před kostelem na Stojanově náměstí. „Ta jediná zatím hotová není. Poměrně zásadním způsobem nás totiž zdržely technické komplikace, na které jsme při realizaci narazili. A protože instalovat novou vodní trysku na zimu už nemělo smysl, projekt dokončíme na jaře,“ dodává Hujdus.