Začala nejdůležitější část participativního rozpočtu

datum: 01. 03. 2017

Prvního března bylo na radnici v Mariánských Horách a Hulvákách zahájeno fyzické hlasování o projektech zapojených do participativního rozpočtu. Sami obyvatelé obvodu rozhodují, které z nápadů navržených jejich spoluobčany dostanou šanci a budou realizovány.

„Jsme zvědaví, jaká bude účast a pochopitelně budeme rádi, když se do hlasování zapojí co největší počet lidí,“ říká starostka obvodu Liana Janáčková s tím, že výsledky fyzického i internetového hlasování radnice zveřejní nejpozději v pondělí 13. března. „Rychlost počítání hlasů ovlivní množství volitelů, kteří skutečně přijdou. Jelikož se koná teprve první ročník participativního rozpočtu v našem obvodu, neumíme ani odhadnout, jaký počet občanů se zúčastní,“ dodává 1. místostarosta Patrik Hujdus.

Hlasování se koná v obřadní síni úřadu v ulici Přemyslovců 63 v pracovních dnech od středy 1. března do pátku 10. března vždy od 8 do 18 hodin. Každý z volitelů má k dispozici pět kladných bodů, které může libovolně rozdělit mezi jednotlivé projekty. Jednomu z nápadů, který se mu z nějakého důvodu nelíbí a nechce, aby byl realizován, může ale také přidělit záporný bod. Hlasování se může zúčastnit každý, kdo má trvalé bydliště v městském obvodě Mariánské Hory a Hulváky a nejpozději v den hlasování dosáhne 16 let. Hlasovací lístek dostane každý volitel přímo v obřadní síni radnice.

„S nápadem uspořádat v našem městském obvodu participativní rozpočet přišla zhruba před rokem paní starostka Janáčková. Členové rady a zastupitelé její myšlenku zapojit veřejnost do rozhodování o financích obvodu podpořili, proto jsme začali projekt připravovat. Od občanů se sešlo celkem dvacet pět realizovatelných nápadů, o kterých se právě v těchto dnech hlasuje. Máme sice na radnici pár tipů o tom, který projekt vyhraje, ale všechno může být jinak, protože konečný výsledek nezáleží na našem rozhodnutí,“ uzavírá Patrik Hujdus.

Přesná pravidla fyzického hlasování najdete ZDE.